Skała Pisana

Skała Pisana - niesłusznie niezapomniany i niedoceniany zakątek Doliny Kościeliskiej. Znajduje się ok. 40 minut marszu od wejścia do doliny, niedaleko Jaskini Wodnej, z której wypływa Potok Kościeliski. Warto ją zapamiętać przede wszystkim ze względu na wizerunek śpiącego rycerza.

Swoją nazwę skała zawdzięcza licznym podpisom, które składali na niej turyści w dawniejszych latach. Swój autograf złożył np. Henryk Siemiradzki, ceniony malarz końcówki XIX wieku. To, co teraz uznawane jest za wandalizm, niegdyś było powodem do dumy – w te rejony docierało się o wiele mniej turystów.

Pod Skałą Pisaną w 1914 roku samobójstwo popełniła Jadwiga Janczewska – ówczesna narzeczona Stanisława Ignacego Witkiewicza, ponoć nieszczęśliwie zakochana (z wzajemnością) w Karolu Szymanowskim. Tragedia skłoniła obu artystów do opuszczenia Zakopanego i podróży, które miały znaczny wpływ na ich twórczość.

Ze Skałą Pisaną związana jest powszechnie znana legenda. Tutaj miało znajdować się wejście do jaskini śpiących rycerzy spod Giewontu. Raz w roku miejscowy kowal Fatla miał wchodzić do środka i podkuwać konie szlachetnych wojowników. Jeden z nich zawsze budził się i dopytywał, czy już przyszedł czas walki o Polskę. Jak dotąd jeszcze nie nadszedł. W 1896 roku rzeźbiarz Juliusz Bełtowski wykuł w skale wizerunek rycerza w szyszaku na głowie. Bez pomocy przewodnika lub dobrze zorientowanych kompanów trudno ją zauważyć. Warto jeszcze nadmienić, że poszukiwacze skarbów intensywnie próbowali znaleźć tutaj zbójeckie złoto. Pozostawili po sobie wyryte w skałach najróżniejsze znaki.

Dodaj opinię

Legendarne miejsce, według wielu podań pozostające schronieniem słynnych rycerzy Giewontu. Opowieści o skale, spod której wypływa Potok Kościeliski, w 1896 r. skłoniły rzeźbiarza Juliusza Bałtowskiego do wykucia tu postaci w szyszaku. Swego czasu, kiedy jeszcze nie uznawano tego za przejaw wandalizmu, na Skale Pisanej podpis zostawiało wielu turystów.

Skała Pisana adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Skała Pisana, zobacz gdzie w Kościelisku zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Skała Pisana.
  • 34-511 Kościelisko
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Skała Pisana opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij