Kościół św. Kazimierza Królewicza

Kościół św. Kazimierza Królewicza w Kościelisku to drewniana świątynia, którą wzniesiono w latach 1910-14, aby ograniczyć zbyt rozległy zasięgi parafii w Zakopanem. W budowę mocno zaangażował się były tamtejszy proboszcz – ksiądz Kazimierz Kaszelewski, znany jako inicjator postawienia jubileuszowego krzyża na szczycie Giewontu.

Grunt pod budowę ofiarowały bezinteresownie lokalne rodziny, a materiały dostarczali również miejscowi arystokraci – drewno na budowę zapewnił z własnych lasów hrabia Władysław Zamoyski. Kościół zbudowano na planie krzyża według projektu Eugeniusza Wesołowskiego – uznanego zakopiańskiego architekta. Na świątynię składają się nawa główna, dwie zakrystie, dwie kaplice, prezbiterium i chór. Detale konstrukcyjne i liczne ozdoby konstrukcji cechują się charakterystycznym podhalańskim i zakopiańskim stylem. Na zewnątrz zdobią go sygnaturka oraz wieża. Pierwsze dzwony, zawieszone po zakończeniu budowy w 1914 r., zarekwirowała armia cesarstwa dwa lata po otwarciu świątyni.

Kościelne witraże zaprojektował Stefan Matejko – bratanek słynnego malarza Jana Matejki. Przedstawiają Matkę Boską, oraz świętych: Anny, Jana oraz Józefa. Wykonali je specjaliści z Krakowa, a niezbędne środki uzbierali parafianie. Na witraż Maryi składały się Marie, wizerunek Józefa kościeliscy Józefowie itd.

W świątyni wisi niezwykły obraz, przedstawiający Chrystusa wiszącego na krzyżu w biało-niebieskim pasiaku. Namalował go nieznany Włoch w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu, gdzie też zginął. Ukrywane przed kapo do końca wojny dzieło do Kościeliska przywiózł współwięzień autora ksiądz Adam Ziemba.

Dodaj opinię

Drewniana świątynia wzniesiona na planie krzyża w latach 1910-1914, zbudowana - jak to najczęściej bywało na Podhalu - ze środków przekazanych przez mieszkańców i lokalnych filantropów. Kościół św. Kazimierza posiada szereg zdobień charakterystycznych dla regionu. Warto zobaczyć obraz Chrystusa w pasiaku i witraże zaprojektowane przez Stefana Matejkę.

Kościół św. Kazimierza Królewicza adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kościół św. Kazimierza Królewicza, zobacz gdzie w Kościelisku zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kościół św. Kazimierza Królewicza.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kościół św. Kazimierza Królewicza opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij