Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej

Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Dzianiszu nie może poszczycić się długą historią – kościół budowano od 1932 do 1937 roku na miejscu niewiele starszej kaplicy – wyjątkowy za to jest jej styl. Konstrukcja mocno przypomina gotyckie bazyliki drewniane, wznoszone w średniowieczu.

Ten efekt to zasługa zakopiańskiego architekta Stefana Meyera oraz krakowskiego projektanta i konserwatora zabytków Bohdana Tretera. Drewniany kościół stoi na wysokiej kamiennej podmurówce. Nie brakuje w nim typowych dla Podhala motywów zdobniczych i rozwiązań architektonicznych, jak kołkowanie obramień okiennych lub okapy podpierane przez rzeźby rysi. Na ołtarzu głównym dominuje obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, namalowany przez Adama Witkowskiego.

Chlubą kościoła są organy starsze niż on sam. Instrument pochodzący z XVII wieku w 1949 roku przywieziono z parafii św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach i umieszczono w specjalnie dla niego stworzonej, nowej trójosiowej obudowie.

Dodaj opinię

Drewniana świątynia może wyglądać jak średniowieczny zabytek, jednak w rzeczywistości zbudowano ją w latach ’30 XX wieku. Projektanci kościoła w Dzianiszu - Bohdan Treter i Stefan Meyer - wzorowali się ma gotyckich bazylikach. Od siebie dodali mnóstwo elementów tradycyjnych dla Podhala. W środku warto obejrzeć obraz patronki na ołtarzu głównym i organy z XVIIw.

Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, zobacz gdzie w Kościelisku zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej.
  • Telefon
    Zadzwoń i dowiedz się więcej o Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej - telefon: +48182072549
  • Ulica
    Dzianisz 174
    Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej mieści się przy ulicy Dzianisz 174 w Kościelisku
  • 34-514 Dzianisz
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij