Kaplica Świętej Anny na Płazówce

Drewniana Kaplica Świętej Anny na Płazówce powstała w 1891 roku. W pierwszych dekadach istnienia zastępowała wiernym kościół, dla których świątynia w Chochołowie znajdowała się zbyt daleko (kościół pw. Matki Boskiej Szkaplerznej wybudowano w 1912 r.), a potrzebowali regularnego kontaktu z Bogiem.

Kaplica stoi na kamiennym fundamencie – pierwszy położono jeszcze 10 lat przed poświęceniem i ukończeniem budynku. Pierwotnie kaplica była niewielka (5x6 metrów), później wielokrotnie ją rozbudowywano. Wnętrza, ozdoby i elewacja mają charakterystyczny, góralski sznyt. Przedmioty i sprzęt niezbędny w kaplicy – częściowo używany do dziś – wykonały we Lwowie uczennice i nauczycielki Szkoły Wydziału Pań Benedyktynek.

Za wyjątkowo oryginalne uchodzą organy (typu fisharmonia o 21 głosach, z trzema manuałami i imitacją piszczałek) wykonane ręcznie w latach '30 XX stulecia przez Józefa Zaborskiego – uznanego w regionie rzemieślnika. On też przygotował wieżę z neogotyckimi zdobieniami. W setną rocznicę postawienia kaplicy zawieszono w niej pamiątkowy dzwon z podpisem: „Niech głos tego dzwonu po górach i reglach wydzwania chwalę bogu w 100-tną rocznicę istnienia Kościoła św. Anny na Płazówce. Dzwon ten ufundowali Anna i Wincenty Chrobakowie. R.P. 1989”.

Dodaj opinię

Piękna świątynia, wybudowana w 1891 r. z myślą o wiernych, dla których parafia w Chochołowie była zbyt daleka. Niewielką kapliczkę wielokrotnie modernizowano, zachowała jednak niezwykły, typowo podhalański styl. Z wyposażenia zabytkowego kościółka warto wyróżnić neogotycką dzwonnicę, organy oraz szereg przedmiotów wykonanych w benedyktyńskiej szkole we Lwowie.

Kaplica Świętej Anny na Płazówce adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kaplica Świętej Anny na Płazówce, zobacz gdzie w Kościelisku zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kaplica Świętej Anny na Płazówce.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kaplica Świętej Anny na Płazówce opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij