Figura Św. Barbary w Dzianiszu

W góralskiej wsi Dzianisz, nieopodal Kościeliska nie brakuje przydrożnych kaplic, krzyży, rzeźb świętych i innych mniejszych od kościołów chrześcijańskich miejsc kultu. Z tego licznego grona należy wyróżnić kamienną figurę świętej Barbary.

Niewielki posąg to pozostałość po czasach, kiedy regionem zarządzali szlachetni panowie, a cała okolica – od ziemi, przez żywy inwentarz, po chłopów – była ich nienaruszalną własnością. Ocenia się, że figura powstała około 1772 roku. Rzeźbę ufundowali państwo Woynarowscy: Barbara oraz Józef.

Dodaj opinię

W Dzianiszu, do którego z Kościeliska można dotrzeć podążając kolejno zielonym i żółtym szlakiem, znajduje się wiele zabytkowych obiektów. Wśród niezliczonych kapliczek, krzyży, dzwonnic czy chat, należy wyróżnić kamienną rzeźbę św. Barbary. Ocenia się, że figurę wykuto i ustawiono we wsi jeszcze w 1772 roku. Jej fundatorami byli Barbara i Józef Woynarowscy.

Figura Św. Barbary w Dzianiszu adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Figura Św. Barbary w Dzianiszu, zobacz gdzie w Kościelisku zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Figura Św. Barbary w Dzianiszu.
  • 34-514 Dzianisz
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Figura Św. Barbary w Dzianiszu opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij