Szlak pieszy Butorowy Wierch - Ciemniak

Z górnej stacji kolejki linowej na Butorowy Wierch prowadzi 17-kilometrowy zielony szlak na szczyt Ciemniaka. To dość wymagająca trasa, z ponad 1370 metrami przewyższeń.

Najtrudniejszy odcinek zaczyna się mniej więcej w połowie szlaku w Tomanowej Dolinie – od tego momentu droga prowadzi zauważalnie ostrzej pod górę. Jej pokonanie w zajmuje około 6 godzin, więc należy szykować się na całodzienną wyprawę. W razie potrzeby we wspomnianej wyżej dolinie można udać się do schroniska.

Warto zaplanować nocleg na Hali Ornak, gdyż po drodze, w Dolinie Kościeliskiej trafimy na kilka odgałęzień prowadzących do interesujących jaskiń: Mroźnej (szlak czarny), Mylnej (czerwony) czy Smoczej Jamy (żółty). Z kolei na zboczach Ciemniaka znajduje się wejście do Jaskini Lodowej. W takim przypadku trasa będzie liczyć ponad 20 kilometrów, a doliczając czas zwiedzania jaskiń, na wyprawę w jedną stronę należy zarezerwować 10-12 godzin.

Jest jeszcze jedna opcja dojścia na szczyt Ciemniaka. Po ok. 6,5 km wędrówki zielonym szlakiem na Cudakowej Polanie można skręcić na czerwony szlak. Jest to nieco krótsza, ale też trudniejsza trasa – 12 kilometrów drogi będzie wymagało pokonania 1250 m przewyższeń, co powinno zająć około 5 i pół godziny.

Dodaj opinię
Szlak pieszy Butorowy Wierch - Ciemniak adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Szlak pieszy Butorowy Wierch - Ciemniak, zobacz gdzie w Kościelisku zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Szlak pieszy Butorowy Wierch - Ciemniak.
  • 34-511 Kościelisko
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Szlak pieszy Butorowy Wierch - Ciemniak opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij