Skała Pisana

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Skała Pisana - niesłusznie niezapomniany i niedoceniany zakątek Doliny Kościeliskiej. Znajduje się ok. 40 minut marszu od wejścia do doliny, niedaleko Jaskini Wodnej, z której wypływa Potok Kościeliski. Warto ją zapamiętać przede wszystkim ze względu na wizerunek śpiącego rycerza.

Swoją nazwę skała zawdzięcza licznym podpisom, które składali na niej turyści w dawniejszych latach. Swój autograf złożył np. Henryk Siemiradzki, ceniony malarz końcówki XIX wieku. To, co teraz uznawane jest za wandalizm, niegdyś było powodem do dumy – w te rejony docierało się o wiele mniej turystów.

Pod Skałą Pisaną w 1914 roku samobójstwo popełniła Jadwiga Janczewska – ówczesna narzeczona Stanisława Ignacego Witkiewicza, ponoć nieszczęśliwie zakochana (z wzajemnością) w Karolu Szymanowskim. Tragedia skłoniła obu artystów do opuszczenia Zakopanego i podróży, które miały znaczny wpływ na ich twórczość.

Ze Skałą Pisaną związana jest powszechnie znana legenda. Tutaj miało znajdować się wejście do jaskini śpiących rycerzy spod Giewontu. Raz w roku miejscowy kowal Fatla miał wchodzić do środka i podkuwać konie szlachetnych wojowników. Jeden z nich zawsze budził się i dopytywał, czy już przyszedł czas walki o Polskę. Jak dotąd jeszcze nie nadszedł. W 1896 roku rzeźbiarz Juliusz Bełtowski wykuł w skale wizerunek rycerza w szyszaku na głowie. Bez pomocy przewodnika lub dobrze zorientowanych kompanów trudno ją zauważyć. Warto jeszcze nadmienić, że poszukiwacze skarbów intensywnie próbowali znaleźć tutaj zbójeckie złoto. Pozostawili po sobie wyryte w skałach najróżniejsze znaki.

Mini przewodnik

Legendarne miejsce, według wielu podań pozostające schronieniem słynnych rycerzy Giewontu. Opowieści o skale, spod której wypływa Potok Kościeliski, w 1896 r. skłoniły rzeźbiarza Juliusza Bałtowskiego do wykucia tu postaci w szyszaku. Swego czasu, kiedy jeszcze nie uznawano tego za przejaw wandalizmu, na Skale Pisanej podpis zostawiało wielu turystów.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja