Kościół pw. św. Jacka

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Świątyni pw. św. Jacka w Chochołowie, dość daleko jest do typowego góralskiego kościółka. Architekt, Feliks Księgarski, odważył się zaprojektować potężną, strzelistą, kamienną neogotycką budowlę wśród drewnianych chałup. Styl kościoła bardziej przypomina światowe trendy niż polski gotyk. Chochołowską świątynię zbudowano na planie krzyża łacińskiego , z nawą główną i dwiema bocznymi.

Kościół budowano przez 20 lat, od 1853 do 1873 roku. Projektant musiał się wysilić, gdyż podmokły teren nie sprzyjał wznoszeniu tutaj ciężkiej konstrukcji. Wcześniej ziemię ustabilizowano przez wbicie setek drewnianych pali i zasypanie wykopów kamieniami i głazami. Ksiądz-fundator, który zainicjował budowę kościoła, zginął na terenie budowy w 1866 r. uderzony w głowę spadającą belką.

W 47-metrowej wieży z piaskowca kołyszą się 3 dzwony. Największy (405 kg) poświęcono patronowi kościoła, najmniejszy (105 kg) świętemu Florianowi. Natomiast 245-kilogramowy dzwon wykonano i zawieszono ku czci Matki Boskiej. Wewnątrz świątyni ustawiono liczne rzeźby. Większość stworzyli wykładowcy zakopiańskiej Szkoły Przemysłu Drzewnego. Jeden z obrazów, przedstawiający Maryję z Dzieciątkiem, wisiał wcześniej w XVIII-wiecznej drewnianej chochołowskiejkaplicy.

Przebywając w kościele, warto przyjrzeć się freskom. Na szczególną uwagę zasługuje znajdujące się na prawo od wejścia dzieło Andrzeja Konarskiego, który zilustrował powstańców chochołowskich składających śluby przed rozpoczęciem zbrojnej walki przeciwko austriackiemu zaborcy.

Mini przewodnik

Nietypowy element w podhalańskim krajobrazie - zabytkowy przybytek z II poł. XIXw. w stylu neogotyckim. Na dodatek nie w jego polskiej odmianie, ale w stylu bardziej zachodnim. Strzelisty, masywny kościół na planie krzyża łacińskiego zaprojektował Feliks Księgarski. Wnętrza zdobią witraże ilustrujące lokalną historię, cenne rzeźby i XVIII-wieczny obraz maryjny.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja