Kaplica Świętej Anny na Płazówce

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Drewniana Kaplica Świętej Anny na Płazówce powstała w 1891 roku. W pierwszych dekadach istnienia zastępowała wiernym kościół, dla których świątynia w Chochołowie znajdowała się zbyt daleko (kościół pw. Matki Boskiej Szkaplerznej wybudowano w 1912 r.),a potrzebowali regularnego kontaktu z Bogiem.

Kaplica stoi na kamiennym fundamencie – pierwszy położono jeszcze 10 lat przed poświęceniem i ukończeniem budynku. Pierwotnie kaplica była niewielka (5x6 metrów),później wielokrotnie ją rozbudowywano. Wnętrza, ozdoby i elewacja mają charakterystyczny, góralski sznyt. Przedmioty i sprzęt niezbędny w kaplicy – częściowo używany do dziś – wykonały we Lwowie uczennice i nauczycielki Szkoły Wydziału Pań Benedyktynek.

Za wyjątkowo oryginalne uchodzą organy (typu fisharmonia o 21 głosach, z trzema manuałami i imitacją piszczałek) wykonane ręcznie w latach '30 XX stulecia przez Józefa Zaborskiego – uznanego w regionie rzemieślnika. On też przygotował wieżę z neogotyckimi zdobieniami. W setną rocznicę postawienia kaplicy zawieszono w niej pamiątkowy dzwon z podpisem: „Niech głos tego dzwonu po górach i reglach wydzwania chwalę bogu w 100-tną rocznicę istnienia Kościoła św. Anny na Płazówce. Dzwon ten ufundowali Anna i Wincenty Chrobakowie. R.P. 1989”.

Mini przewodnik

Piękna świątynia, wybudowana w 1891 r. z myślą o wiernych, dla których parafia w Chochołowie była zbyt daleka. Niewielką kapliczkę wielokrotnie modernizowano, zachowała jednak niezwykły, typowo podhalański styl. Z wyposażenia zabytkowego kościółka warto wyróżnić neogotycką dzwonnicę, organy oraz szereg przedmiotów wykonanych w benedyktyńskiej szkole we Lwowie.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja