Jaskinia Obłazkowa

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Jaskinia Obłazkowa to grota u podnóża wapiennej turni w zachodniej części Doliny Kościeliskiej. Grotę można śmiało eksplorować samodzielnie przez cały rok – wejście do dalszych części jaskini wymaga własnego źródła światła. Słońce przebija się jedynie do Komory Wstępnej.

Wejście do Jaskini Obłazkowej trudno przeoczyć – ma ponad 2 metry wysokości i jakieś 9 metrów szerokości. Znajduje się na trasie czerwonego szlaku turystycznego. Za Komorą Wstępną rozciąga się ok. 120 metrów wąskich i niskich skalnych korytarzy oraz niewielka Sala Końcowa. Wewnątrz groty nie uświadczy się żadnych stalagmitów, stalaktytów i stalagnatów. Jedynie zimą przy wejściu tworzą się krótkie lodowe formy z kapiącej, zamarzającej wody. Pod dostatkiem jest za to różnokształtnych głazów i kamieni – w tym otoczaków z przepływającego niegdyś tędy Potoku Kościeliskiego.

Podobnie jak Raptawicka, Jaskinia Obłazkowa stanowi część systemu grot, pieczar i korytarzy Jaskini Mylnej (w 2014 r. wykopano połączenie). Odkrył ją Jan Gwalbert Pawlikowski, a niezbędne dla udostępnienia jej szerokim masom turystów prace wykonali 3 dekady później bracia Zwolińscy.

Mini przewodnik

Pieczara położona u stóp wapiennej turni, wyróżniająca się ogromnym wejściem - ok. 9 m szerokości i 2 m szerokości. Sale i komory mają ponad 120 m długości, właściwe wyposażenie - przede wszystkim własne oświetlenie - pozwala na swobodne zwiedzanie podziemi przez cały rok. Jaskinia Obłazkowa stanowi część systemu Jaskini Mylnej, w 2014 r. odkopano połączenie.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja