Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza

  • Adres Hrabiego Władysława Zamoyskiego 25
    34-500 Zakopane
  • Telefon+48 692 029 817
  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Muzeum Tatrzańskie przejęło pieczę nad willą Okszą niedawno – w 2008 roku. 3 lata później w wyremontowanym, architektonicznie wartościowym budynku – zaprojektowanym przez Stanisława Witkiewicza w stylu zakopiańskim – urządzono wyjątkową galerię sztuki.

Nazwa może być nieco myląca. Ekspozycja stała nosi tytuł „Artyści i Sztuka w Zakopanem” i prezentuje dzieła z nurtu Młodej Polski i okresu dwudziestolecia międzywojennego. Skupia się więc na przełomie stuleci i pierwszej połowie XX wieku. Wspólnym mianownikiem dla zgromadzonych rękopisów, fotografii, obrazów, rzeźb, obrazów, rysunków, artystycznie wykonanych przedmiotów użytkowych czy malowideł jest silna inspiracja przyrodą, kulturą i tradycjami regionu. Wśród autorów prezentowanych dzieł można wymienić m.in. Zofię Stryjeńską, Rafała Malczewskiego, Wojciecha Brzegę czy Stanisława Ignacego Witkiewicza. Galeria Oksza prezentuje również wystawy czasowe, też związane z Podhalem, Zakopanem, Tatrami i tutejszymi artystami.

Willa, w której mieści się galeria, również zasługuje na uwagę. Wybudowano ją pod koniec XIX wieku dla Bronisławy i Wincentego Korwin-Kossakowskich. Swoją obecną nazwę zawdzięcza drugiemu właścicielowi – hrabiemu Marcinowi Kęszyckiemu. „Oksza” to rodowy herb jego żony Heleny, a dom był prezentem z okazji 25 rocznicy ślubu. Po sprzedaży w 1920r. willa wielokrotnie zmieniała swój charakter. Urządzano tu m.in. różnego profilu szkoły, dom wypoczynkowy, sanatorium i internat. Remont konserwatorski w 2010 r. przywrócił Okszy charakter i blask z pierwszych lat.

Mini przewodnik

Muzeum w wyremontowanym domku w stylu zakopiańskim, poświęcone twórczości artystów związanych w jakiś sposób w Zakopanem i pracom, w których powstaniu istotne były inspiracje tutejszą przyrodą i folklorem. Większość prezentowanych dzieł sztuki (autorstwa m.in. Z. Stryjeńskiej czy S.I. Witkiewicza) pochodzi z przełomu wieków i dwudziestolecia międzywojennego.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja