Galeria Sztuki im. W. i J. Kulczyckich

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Tematem przewodnim Galerii Sztuki im. W. i J. Kulczyckich są ozdobne, dekoracyjne tkaniny, kobierce i dywany – kolorowe, kunsztowne, zachwycające harmonią kompozycji i symboliką tajemniczych zdobień.

Z terenów współczesnych państw Azji – m.in. Afganistanu, Iranu, Turkmenistanu, Turcji, Armenii, Kazachstanu, Mongolii, Indii czy Azerbejdżanu – sprowadzali je od 1906 roku w trakcie swoich podróży Włodzimierz oraz Jerzy Kulczyccy. Ojciec z synem, profesor oraz rektor lwowskiej Akademii Weterynaryjnej z doktorem filozofii i historykiem sztuki. W galerii do dziś przetrwało ok. 65 eksponatów, choć ze względu na ich ochronę nie są prezentowane przez cały rok.

Pozostałą przestrzeń wypełniają obrazy, rysunki i grafiki autorstwa Marka Żuławskiego. Zbiór ok. 100 dzieł przekazała wdowa po artyście w 1986 roku.

Na chwilę uwagi zasługuje również budynek galerii – dawna reprezentacyjna willa w stylu dworkowym z 1924 roku. Swego czasu bardzo popularne miejsce wśród władz PRL-u, szczególnie upodobał je sobie Józef Cyrankiewicz.

Dworek przeszedł na własność Muzeum Tatrzańskiego w 1981 roku, gdzie niemal natychmiast przeniesiono imponującą kolekcję Kulczyckich – tę podarowała 4 lata wcześniej Anna Piotrowicz Kulczycka, wdowa po Jerzym. Poza ekspozycją stałą, prezentowane są również wystawy czasowe, jak „Pejzaż tatrzański”, „Portrety ze zbiorów MT” lub „Anioł i Syn. 30 lat dialogu Stanisława i Stanisława Ignacego Witkiewiczów”.


UWAGA - jak informuje Muzeum Tatrzańskie, na przełomie 2016 i 2017 r. Galeria Sztuki imienia Wojciecha i Jerzego Kulczyckich została tymczasowo zamknięta do odwołania.

Mini przewodnik

Interesująca ekspozycja, której główną część stanowią przedmioty zebrane z wypraw na Bliski i Daleki Wschód. Większość wystawy to najróżniejsze bogato zdobione, kunsztowne dywany, kobierce i inne tkaniny. Ta filia Muzeum Tatrzańskiego posiada też sporą kolekcję rysunków i obrazów Marka Żuławskiego. Galerię urządzono w stylowym dworku, wybudowanym w 1924 roku.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja