Bobrowiecka Przełęcz

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Przełęcz Bobrowiecka oddziela nie tylko Polskę od Słowacji, ale też zlewiska Morza Czarnego i Bałtyckiego. Potoki spływające po obu stokach – obydwa nazwane Bobrowieckim Potokiem – zasilają wody różnych mórz.

Przejście na wysokości 1356 metrów, popularne niegdyś wśród kłusowników, oddziela wierzchołki Grzesia (1653 m n.p.m.) i przedszczytu Bobrowca (1663 m) Jamborowego Wierchu (1565 m). Z trawiastej przełęczy niedaleko do Doliny Chochołowskiej (szlak żółty) i równie urokliwej słowackiej Doliny Bobrowieckiej (szlak niebieski).

Ciekawostką przyrodniczą jest fakt, że przełęcze Bobrowiecka, Iwaniacka i niedostępna dla wędrowców Tomanowa położone są praktycznie na jednej linii – by to zobaczyć, najlepiej udać się na wierzchołek Grzesia.

Mini przewodnik

Punkt graniczny, w wielu znaczeniach tego określenia. Przełęcz pomiędzy Grzesiem, Jamborowym Wierchem i Bobrowcem oddziela nie tylko tatrzańskie szczyty, nie tylko Słowację od Polski, ale też zlewiska mórz Bałtyckiego i Czarnego. W pobliżu płyną dwa Bobrowieckie Potoki, zasilające zupełnie inne wody. To ciekawe miejsce stanowi też niezły punkt widokowy.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja